Az orosz Ria Novoszty számolt be Gyenisz Pusilin, a nemzetközileg el nem ismert „Donyecki Népköztársaság” vezetőjének szavairól.
Oroszország terrorizmussal vádolta Ukrajnát, miután az ukrán légierő dróntámadásai a katonai parádéra és a Hszi Csin-ping kínai elnök látogatására készülő Moszkvát vették célba. Közben Keith Kellogg, Donald Trump ukrajnai háborús különmegbízottja arról beszélt, Kijev már most aláírná a 30 napos tűzszünetről és a frontvonalak mentén demilitarizált övezet létrehozásáról szóló tűzszüneti javaslatot. Kellogg állítása szerint a megállapodás útjában immár kizárólag Vlagyimir Putyin állhat. Arról is érkezett hír, hogy az Európai Unió újabb szankciós csomagot készít elő Oroszország ellen. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.
A Reuters közölte, hogy Oroszország azt tervezi, hogy egy lefoglalt és állami irányítás alá helyezett amerikai vállalat segítségével támogatja az orosz hadsereg ellátását. A lap szerint ez súlyos veszélyt jelent Moszkva és Washington potenciális közeledésére.
Miközben a vámháború témája uralta a világsajtót, viszonylag kevés figyelmet kapott annak ténye, hogy hetek óta várunk, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök reagáljon az Ukrajna és USA által felvetett, 30 napos általános tűzszüneti javaslatra. Donald Trump amerikai elnök türelme állítólag már igencsak fogyatkozóban volt, mielőtt a tőzsdei összeomlással fűszerzett kereskedelmi adok-kapok elterelte a figyelmét; most azonban, hogy a vihar csendesülni látszik, ismét Putyinra és Ukrajnára szegeződhet a washingtoni vezető szeme. Trumpnak most Oroszországra kellene nyomást gyakorolnia, hogy a háború befejezése közelebb kerüljön, Putyin érdeke azonban továbbra is az, hogy húzza az időt, amíg katonái dolgoznak a frontvonalon.
Két kínai állampolgárságú orosz katonát fogott el az ukrán haderő a donyecki fronton. Az Egyesült Államok elhagyja azt a lengyel bázist, ahonnan az Ukrajnának adott katonai segélyeket koordinálták, Jasionkát. Az orosz haderő a győzelem küszöbén van Kurszkban: az ukrán katonák már csak egyetlen falut ellenőriznek. Az éjjel nagy intenzitású dróntámadás érte Oroszországot: 11 megye területén lőttek le ukrán drónokat. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.
Az ukrán haderő már csak két települést ellenőriz Oroszország Kurszk megyéjében, az orosz katonák hamarosan teljesen visszaszerzik az ellenőrzést a megye felett – írta meg az orosz állami TASZSZ hírügynökség.
A New York Times cikke részletesen feltárja az ukrán-amerikai katonai együttműködés kezdeti nehézségeit, különös tekintettel a Moszkva hadihajó elsüllyesztésének körülményeire és következményeire, valamint a két ország katonai vezetése közötti feszült kapcsolatra - írta meg a New York Times.
A brit védelmi minisztérium egy friss hírszerzési jelentésében arról számolt be, hogy 3,5 millió orosz útlevelet állítottak ki ukránok számára a megszállt területeken, így őket a sorozás veszélye fenyegeti – írja a Sky News.
Sajtóinformációk szerint Donald Trump amerikai elnök a napokban leállította Ukrajna segélyezését, legalább átmenetileg. Az is kiderült, hogy az Egyesült Államok az orosz szankciók feloldását tervezi. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szövetségesei azt javasolták a kijevi vezetőnek, hogy dolgozzon a Washingtonnal való kapcsolatok gyors helyreállításán, meg is jött ez a lépés: az elnök konkrét javaslatokat fogalmazott meg a béketárgyalásokra vonatkozóan, illetve közölte, hogy kész alárni az ásványi anyagokról szóló megállapodást.
A frontvonalon heves harcok dúlnak Szudzsa, Pokrovszk, Toreck térségében, illetve Herszon város mellett is voltak összetűzések. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború keddi eseményeivel.
Tegnap kiszivárgott az amerikai médiába, hogy Donald Trump amerikai elnök teljesen leállította az Ukrajnának irányított katonai segélyeket – még azokat a szállítmányokat sem kapja meg Kijev, melyeket Joe Biden volt elnök ígért be nekik. A döntés még nem hivatalos és elvileg csak átmeneti, ami jelentheti azt is, hogy csak pár napig tart, amíg jól ráijeszt Trump Volodimir Zelenszkij ukrán elnökre, de jelentheti azt is, hogy a következő négy évben egy töltényt sem kapnak Washingtontól az ukrán katonák. Ha Amerika és Ukrajna nem rendezi viszonyát, néhány fontos képességet azonnal elveszíthet az ukrán haderő, a nyárra pedig egészen súlyos helyzet alakulhat ki a frontvonalakon.
Az orosz hadsereg megpróbált áttörni az orosz-ukrán határon, hogy elvágja az ukrán erőket az utánpótlási útvonalaiktól, Szumi megyében - írta a Kyiv Independent.
Oroszország olyan ukrán nagyvárosok átadását követeli, amelyeket jelenleg nem is tart megszállva, és nincs is reális esélye elfoglalásukra. A követelés mintegy egymillió ukrán állampolgár orosz fennhatóság alá helyezését jelentené - közölte az amerikai székhelyű Institute for the Study of War (ISW).
Velika Novoszilkát gyakorlatilag bekerítették az orosz katonák, a településért 2022 márciusa óta folynak a harcok. Közben Toreckben már csak pár utcát ellenőriznek az ukránok, a város gyakorlatilag bármikor eleshet. Pokrovszk ostroma most indul: orosz katonák lövik a déli, délnyugati városrészt. Közben ukrán drónok csapódtak be Kurszk, Rjazan és Brjanszk régiókba. Donald Trump amerikai elnök kritizálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, aki szerinte felelőssé tehető a háború kirobbanásáért. Nagy-Britannia bejelentette: katonai válaszlépéseket fognak tenni a brit felségvizek körül mozgó orosz hajókkal szemben. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Ha Ukrajna elveszti a kurszki csatát, a haderő összeomlása lesz a következő lépés - fejtette ki véleményét Anatolij Matvijcsuk neves orosz stratégiai elemző az News.ru-nak. Matvijcsuk úgy látja: a kurszki művelet megnyerése után az orosz hadsereg Szumi és Csernyihiv térségében nagyszabású ellentámadást fog indítani.
Miközben az ukrán haderő ütőképes alakulatainak elég jelentős része Oroszország területén harcolt, az orosz haderő szép lassan elérte Donyeck megye egyik legfontosabb városát, Pokrovszkot. Egy olyan településről van szó, amely nem csupán hadműveleti szempontból kritikus: Pokrovszk az ukrán szénbányászat talán legfontosabb központja, elvesztése súlyos csapás lehet az ukrán gazdaság egyik húzóágazatának, az acéliparnak. Az ukrán vezetés az elmúlt hetekben rájött arra, hogy Pokrovszkot talán nem kellene olyan könnyen elengedni, ahogy a térségbeli kisvárosokat, hiszen elvesztésével nem csupán Donyeck nagy része kerülhet orosz kézre, hanem az ukrán gazdaság hosszútávú működése is csapást szenvedhet, ami kihathat a háború utáni kilábalás ütemére is.
Orosz katonák vannak Velika Novoszilkában, a 2023-as ukrán ellenoffenzíva egyik hídfőállásában. Toreck városból már csak pár utcát ellenőriznek az ukránok, a donyecki település bármikor eleshet. Csasziv Jar és Kurahove nagy része is orosz kézen van, illetve Kurszk megyében is ellentámadnak az orosz erők. Az ukrán vezetés szerint az oroszok be akarják keríteni Pokrovszkot, mielőtt megindítják a város ostromát. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború csütörtöki fejleményeivel.
Nagy mennyiségű fegyver indult volna útnak Szíriából.
Sokkal többen halnak meg, mint kellene.
Kritikus a helyzet Székelyföld egyik legnépszerűbb turistalátványosságánál.
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?